Interaktivní paronama:

Tip na výlet

Home > Rozhledna > Tip na výlet

 Tip na výlet v Moravském krasu.

Návštěvníci Moravského krasu mohou během svého pobytu v této chráněné krajinné oblasti uskutečnit několik zajímavých výletů. Jedním z nich může být i návštěva obce Vavřinec s možností výstupu na rozhlednu Podvrší u Veselice, odkud se dá poté vyrazit na celodenní pěší výlet s návštěvou několika zajímavých míst v regionu.

Rozhledna Podvrší stojí na stejnojmenném kopci, který leží na katastrálním území Veselice, které tvoří  společně s k.ú. Vavřinec a Suchdol územní obvod obce Vavřinec. Ve čtyřech místních částech této obce, tedy ve Vavřinci, Veselici, Suchdole a Nových Dvorech, žije celkem 820 obyvatel. Území obce se nachází v průměrné nadmořské výšce cca 550 m n.m. a poskytuje jeho návštěvníkům vyžití ve všech ročních obdobích. Je velice příhodné především pro pěší turistiku, ale i cykloturistiku. Rozhledna rozšířila nabídku, kterou poskytuje Moravský kras, tedy vedle možnosti prohlídky 4 zpřístupněných jeskyní a výlety v přírodě, i možnost velice zajímavých pohledů z rozhledny na krasovou krajinu, Drahanskou vrchovinu, ale především na Českomoravskou vrchovinu. Návštěva rozhledny určitě přispěje k názornějšímu poznávání krasové krajiny a přírody. Motorizovaní návštěvníci rozhledny zaparkují svá auta na záchytném parkovišti v obci Veselice u kulturního domu. Odtud se vydáme na rozhlednu na kopci Podvrší vzdálenou od záchytného parkoviště cca 10 minut chůze a poté mohou pokračovat lesní cestou po modré značce směrem na Obůrku, kde odbočíme vlevo na zelenou značku směrem na osadu Nové Dvory a poté již postupujeme tereziánskou lipovou alejí a dále kolem zříceniny hradu Blansek na další rozcestník nacházející se v Pustém žlebu. Odtud můžeme pokračovat buď po modré směrem Punkevní jeskyně, které je však možné navštívit pouze po telefonické  rezervaci vstupenek na tel. čísle  516 413 575 nebo faxu 516 415 379. Na Macochu se dostaneme od Punkevních jeskyní buď lanovkou a nebo pěšky nazpět po modré a poté po červené. Kromě návštěvy Macochy a Punkevních jeskyní je možné navštívit ještě nedalekou Jeskyni Kateřinskou, nacházející se nedaleko od záchytného parkoviště u Skalního mlýna, kde se nachází nové Informační středisko. V místě je možnost stravování a nákup suvenýrů. Z této lokality, tedy od Punkevních jeskyní a Macochy, je možné dále pokračovat buď po silnici směrem na město Blansko a nebo po červené vedoucí Pustým žlebem do Sloupu. V Blansku můžeme navštívit např. Muzeum s expozicemi výroby litiny apod.. Z Blanska je možné se dostat zpět do Veselice po modré značce vedoucí kolem výletní restaurace Obůrka, vyhlášené dobrou kuchyní. V případě druhé volby, tedy návštěvy Sloupu, můžeme jednak navštívit Sloupsko – šošůvské jeskyně, a to již bez rezervace vstupenek a dále poutní místo s kostelem Panny Marie Bolestné, postaveného v letech 1751 – 1754. Ze Sloupu se dostaneme do Veselice opět po modré značce. Obě trasy jsou co do délky i náročnosti srovnatelné. Jejich výhodou je, že vedou převážně po lesních cestách, v krásné přírodě Moravského krasu.       

Dalšími turistickými cíli v regionu nacházejícími se severozápadním směrem od Veselice je zámek v Rájci – Jestřebí, zámek a hrad v Boskovicích s možností návštěvy Westernového městečka WILD WEST CITY v Boskovicích, zámek v Lysicích, či nedaleký pivovar v Černé Hoře se zařízením Centrum Sladovna, poskytující možnost občerstvení, včetně prohlídky pivovaru. Na jihovýchod od Veselice je potom možné navštívit např. Jeskyni Balcarka v Ostrově u Macochy, větrný mlýn v Rudici s expozicí historie výzkumu jeskyní a nebo nedaleké Jedovnice, poskytující možnost ubytování v místním kempu „Olšovec“ u stejnojmenného rybníka, koupání a turistiky, jak pěší, tak cyklo. Za zmínku stojí i možnost návštěvy nové kaple v obci Šošůvka.

 Tento projekt byl spolufinancován z prostředků Programu LEADER ČR.