Interaktivní paronama:

Další regiony

Home > Regionální produkty > Další regiony

Hlavním cílem regionálního značení výrobků je zviditelnění tradičních regionů (známých např. svou zachovalou přírodou, zdravým prostředím, lidovými tradicemi) a využití jejich socio-ekonomických výhod. Do systému regionálních značek „Domácí výrobky” se od roku 2004 do konce roku 2007 zapojilo již 8 regionů – Krkonoše, Šumava, Beskydy, Moravský kras, Orlické hory, Vysočina, region Gorolsko Swoboda a Moravské Kravařsko. V každém z nich vznikla regionální značka pro výrobky, která zaručuje vedle jejich kvality a šetrnosti k přírodě, především jejich původ v určitém výjimečném území.

Systém „Domácí výrobky” je koordinován na národní úrovni Regionálním environmentálním centrem ČR (REC ČR). V každém regionu působí regionální koordinátor, který zajišťuje správu značky v oblasti, komunikuje s místními výrobci a s REC ČR. Značku výrobkům uděluje nezávislá certifikační komise po splnění jednotných pravidel, která ale mohou být přizpůsobena potřebám regionů.

Značení je určeno nakupujícím přímo v regionech - turistům, kterým dovoluje objevovat region a užívat si jeho atmosféru novým netradičním způsobem, a místním obyvatelům, kteří mohou nákupem značených výrobků podporovat „své” místní výrobce. Výrobci pak zapojením do systému „Domácí výrobky“ získají několik výhod, zejména jednotnou propagaci své produkce.

Značení lze zavádět bez obav v dalších regionech, protože značené výrobky z jednotlivých oblastí by si neměly konkurovat. Některé výrobky budou mít jistě úspěch i na národní a mezinárodní úrovni a přispějí tak ke zvýšení prestiže značky a celého regionu. Systém „Domácí výrobky“ je otevřený každému regionu, který projeví zájem o zavedení regionální značky.

Informace z jednotlivých regionů, v nichž byl tento systém zaveden, najdete na samostatných stránkách na adrese www.domaci-vyrobky.cz.

 Tento projekt byl spolufinancován z prostředků Programu LEADER ČR.